Mała kuchnia jak urządzić?

Mała kuchnia
Mała kuchnia

Mała kuchnia jest trudna do aranżacji więc musimy podjeść do tego już na etapie wykonywania projektu całego mieszkania. Trzeba ją dobrze zaplanować aby stanowiła integralną część z resztą mieszkania.W małej kuchnia nie możemy stosować szafek które mają dużą bryłę i pozostawiają mało miejsca. Musimy odpowiedni dobrać kolory, fronty, rozkład szafek i ich umiejscowienie ponieważ mała kuchnia nie pasuje do szaf zbudowanych z jednolitej tafli pod sufit która nas przytłoczy i ciemnych barw. Musimy zdecydować czy kuchnia ma być zamknięta czy otwarta? Jakie drzwi zastosujemy i sposób otwierania szafek. Najkrócej mówiąc wszystko BARDZO DOBRZE ZAPLANOWAĆ

Mała kuchnia otwarta czy zamknięta?

Jeżeli kuchnia naprawdę jest malutka rzędu 4-6 metrów to warto ją otworzyć na sąsiadujący pokój.

Optycznie zyskujemy już większą przestrzeń i również mamy więcej miejsca. Nie potrzebujemy już szukać miejsca na drzwi które zabierają nam około 0,5 m2 przestrzeni podłogi na otwieranie. Przez wybicie ściany rozjaśniamy kuchnie

Kuchnie możemy otworzyć na dwa sposoby:

  • całkowicie wybijamy ścianę i wtedy warto w tym miejscu wstawić stół który w naturalny sposób oddzieli kuchnie od pokoju a poza tym zyskamy dodatkowy blat.
  • zostawiamy kawałek ściany na górze kładziemy blat kuchenny i mamy barek

Rozmieszczenie szafek.

Jeżeli nasza kuchnia jest mała i wąska to szafki planujemy na jedną ścianę lub układamy je w kształcie litery aby zostawić niezbędną ilość miejsca do przejścia.

Mała kuchnia; kolor?

Najbardziej pasujący kolor do małej kuchni to biel i prawie wszystkie jasne kolory.

Jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń. Oprócz mebli możemy na jasno pomalować ściany i położyć jasne płytki na podłogę. W małej kuchni sprawdzą się też bardzo ciemne meble które dodadzą wrażenia głębi pomieszczenia.  Najlepszy efekt uzyskamy montując meble na wysoki połysk.

W małej kuchni unikamy mozajek na podłodze ponieważ „zmniejszają” nam pomieszczenie i stosowania kolorów w pionowych „pasach”.

 

Drzwi i drzwiczki w małej kuchni

Najlepsze rozwiązanie dla małej kuchni to brak drzwi. Jednak nie każdy lubi aby zapachy kuchenne były w całym mieszkaniu. Jeżeli chcemy mieć kuchnie zamykaną to najlepiej rozważyć zamontowanie drzwi przesuwnych zamontowanych na ścianie lub na specjalnej konstrukcji w ścianie.

To samo tyczy się drzwi w szafkach. W małej kuchni brakuje nam miejsca na drzwiczki otwierane skrzydłowo więc warto zamontować drzwi przesuwne w szafkach. Jednak ich mankamentem jest gorszy dostęp do wnętrza szafek.

W górnych szafkach możemy zamontować drzwiczki przeszklone co znowu nam optycznie powiększy pomieszczenie i da lepszy wgląd do wnętrza szafek.

Blaty:

Blaty w miarę możliwości pmuszą być jak najszersze. Daje nam to dodatkowe miejsce do pracy ewentualnie miejsce pod ścianą na postawienie przyborów kuchennych. Można również zastanowić się nad blatem wysuwanym.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!