Przedpokój z szafami

Przedpokój mały i wąski  prawdziwe wezwanie dla projektantów.

Nie jest trudno zaprojektować przedpokój jeżeli

Przedpokój z szafami
Przedpokój z szafami

mamy dużą powierzchnie i środki na jego zagospodarowanie. Dlatego projektowanie przedpokoju trzeba dobrze przemyśleć i zagospodarować w nim każdy centymetr powierzchni i również starać się go optycznie powiększyć.

Idealnym rozwiązaniem wydaje się tutaj zabudowanie przedpokoju szafami na wymiar. Pozwalają one na zabudowę ścian pod sam sufit, można w nich też umieścić wiele funkcjonalnych rozwiązań które pozwolą nam na przechowywanie ubrań.

Zabudowana szafa do przedpokoju to najlepsze rozwiązanie dla osób dysponujących wolną przestrzenią, którą chcą zaplanować jako dodatkowe miejsce do przechowywania. Szafy na wymiar to estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie umożliwiające nam zorganizowanie różnego rodzaju schowków. Ile miejsce warto przeznaczyć na zabudowę? Jakie drzwi do szafy wybrać?

Jeżeli zastanawiamy się nad wielkością szafy w istniejącej już wnęce musimy pamiętać że:

  • jej wymiar wewnętrzny będzie mniejszy niż wymiar wnęki; będzie on pomniejszony o grubość ścian szafy które najczęściej wykonuje się z płyty MDF o grubości 18 mm,
  • jeżeli będziemy montować plecy szafy to wykorzystujemy do tego płytę HDF o grubości 3 mm. Jednak nie zawsze jest konieczność montowania “pleców” jeżeli ściana z tyłu szafy jest dobrze wykończona to ten wymiar możemy pominąć.
  • na zamontowanie drzwi przesuwny potrzebujemy od 8 do 10 cm na ten wymiar przypadają:układ jezdny składający się z prowadnic i wózków. Przy lżejszych drzwiach można zamontować mechanizmy ślizgowe. Jednak mechanizmy wózkowe z rolkami wykonanymi z teflonu zapewniają ciche przesuwanie drzwi.
  • lekkie bluzki i koszule swobodnie można rozwiesić na drążkach w szafie o głębokości 60 cm. Jeśli w szafie chcemy przechowywać zimowe kurtki warto aby głębokość szafy wyniosła 80 cm. Jeżeli nie mamy na tyle miejsc aby szafa miała głębokość 60 możemy zdecydować się na szafę  płytszą jednak wtedy musimy się zdecydować na wieszanie ubrań na wysuwanych drążkach.
  • jeżeli nasza wnęka ma głębokość tylko 30 cm możemy w niej zamontować półki ka których będziemy trzymać buty w pudełkach lub bez.

Inspiracje