Szafy na wymiar

Szafy na wymiar w naszych mieszkaniach i domach możemy montować w zasadzie na dwa sposoby; wszystko zależy od ilości miejsca jakie możemy na nie wygospodarować. Komfortową sytuacją jest planowanie montażu szaf już na etapie projektowania domu. Jednak najczęściej sami musimy poszukać miejsca na ich umiejscowienie. Jeżeli mamy pomieszczenie lub mamy możliwość wydzielenia w pokoju przynajmniej 3m2 na osobne pomieszczenie zabudowane szafami mamy do czynienia z garderobą.

Garderoby

Garderoba
Garderoba

Osobna garderoba to chyba najlepsze rozwiązanie do przechowywania ubrań. Garderobę najlepiej umieścić w małym pokoju bez okna. Z drzwiami. Wtedy mamy możliwość pozostawienia otwartych szaf garderoby mamy łatwy dostęp do rzeczy wszystko pod ręką. A ubrania wiszą na wieszakach i się wietrzą zapobiega to wylęganiu moli.

 

 

Szafy przesuwne

Szafy przesuwne
Szafy przesuwne

Pojedyncze  montujemy najczęściej w przedpokojach i łazienkach z wykorzystaniem istniejących wnęk jednak nie jest to regułą  Szafy na wymiar dają nam możliwość dowolnej konfiguracji zabudowy, dowolnego kształtu wyposażenia materiałów i wykończenia; Szafy przesuwne mogą być wykonane jako „osobny” mebel wstawiony do wnęki i doskonale ją wypełniający. Lub też możemy do zabudowy wykorzystać istniejące ściany, które z powodzeniem zastąpią nam boczne ściany szafy. A sufit i podłoga mogą zostać wykorzystane do zamontowania prowadnic drzwi przesuwnych. Same wnętrze szafy znajduje się wtedy w dalszej części wnęki.

 

 

Szafy skośne

Szafy skośne
Szafy skośne

Szafa skośna montowana najczęściej na poddaszach lub pod schodami. Doskonale wypełniają te trudne do zagospodarowania wnęki. Z racji na problem z otwieraniem drzwi takie szafy montuje się w wersji z drzwiami uchylnymi. Spowodowane jest to trudnością z zaprojektowaniem szafy przesuwnej pod skosem. Szafy przesuwne pod skosami z racji na swoją konstrukcję muszą składać się z dużej ilości małych drzwiczek. A pod samym skosem często i tak pozostaje niewykorzystane miejsce

 

 

Szafy z siedziskiem

Szafy z siedziskiem. Jest to doskonałe rozwiązanie które łączy ze sobą funkcjonalność szafy z pufem lub stołkiem które kiedyś stawiano w przedpokojach. Szafy mają zaprojektowane miejsce na którym możemy wygodnie usiąść i zmienić buty. W szafach pod siedziskiem często montowane są specjalne szuflady z prawidłami do przechowywani butów a buty tak przechowywane nie odkształcają się. Lub wysuwane pułki na których stawiamy buty.

Szafy z siedziskiem można podzielić ze względu na sposób umiejscowienia siedziska:

Szafy z siedziskiem na boku szafy, na środku szafy które są obudowane z dwóch stron przez szafę, Szafy w których siedzisko jest dobudowane do szafy pod kontem prostym.

 

W szafach z siedziskami można zastosować dwa rozwiązania tapicerki:

można tapicerować całe siedzisko lub nawet całe miejsce dosiedzenia daje to bardzo ładny efekt

można też na siedzisku położyć poduszki do siedzenie które zawsze można zdjąć wyprać.

 

Planowanie wnętrza szafy szafy na wymiar:

Jest to czynność którą najlepiej wykonać  z

projektantem wnętrz lub z doświadczonym stolarzem. Ponieważ błędy popełnione na tym etapie mogą skutkować brakiem funkcjonalności naszej szafy.

Musimy dobrze przemyśleć gdzie będą półki gdzie drążki na wieszaki a gdzie szuflady? Gdzie będziemy trzymać rzeczy na bieżący sezon a gdzie na następny, paski, krawaty, pościel, bieliznę, ręczniki, koce, buty

Szafa to nie tylko miejsce na ubrania ale również często chowamy w niej odkurzacz żelazko, deskę do prasowania a czasami np. narty

Projektant  podpowie nam np. jaka powinna być wysokość pomiędzy półkami aby łatwo było nam wyciągać ubrania z tzw. „stosu” i podsunie pomysły na dodatkowe wyposażenie.

 

Dodatkowe wyposażenie garderoby i szafy:

  • drążki na ubrania to podstawowe wyposażenie każdej szafy. Montuje się je w szafach których minimalna głębokość to 60 cm. Rzeczy możemy wcześniej wyprasować i rozwiesić i nie ulegną zmięciu. Na wieszakach wszystko mamy pod ręką. Jedyna uwaga że długość drążków maksymalnie może wynieść 100 cm, ponieważ dłuższe będą ulegały wygięciu pod ciężarem ubrań.
  • wieszaki poprzeczne montowane w szafach których głębokość jest mniejsza niż 60 cm. Najczęściej są wysuwane poza obrys mebli aby ułatwić dostęp do rzeczy. Montowane do górnej części wnętrza szafy.
  • pantografy ułatwiają dostęp do wieszaków znajdujących się w górnej części szafy
  • wieszaki na spodnie, szale. Rzeczy przed powieszeniem można wyprasować . Wieszaki często są pokryte gumą aby spodnie z nich się nie z suwały.
  • pionowa szuflada; wygląda jak wysuwana skrzynia z dwoma przegrodami; z jednej strony drążki na spodnie a z drugiej wieszaki na paski. Można ją montować zamiennie z wieszakami na spodnie
  • półki; rzeczy układamy na nich w „stosach” więc aby ułatwić dostęp do nich odległości pólkami powinny wynosić około 30 cm
  • kosze druciane – widzimy co w nich mamy zapewniają dostęp powietrza więc doskonale nadają się do przechowywania ręczników, obrusów, pościeli
  • kosze z płótnem; służą do przechowywania drobnej garderoby tj. bielizny, skarpety, pończochy
  • szuflady
  • półki ażurowe na obuwie
  • wysuwane półki z prawidłami; buty na nich nie ulegają odkształceniu
  • uchwyt na rurę do odkurzacza
  • uchwyt na deskę do prasowania

W zasadzie wszystkie te dodatki mogą być podświetlane lampkami Led. Możemy do nich zainstalować automatyczne otwierania i wysuwania, mogą być na dotyk.

W drzwiach lub ścianach naszych mebli możemy zamontować pierścienie lub kratki wentylacyjne które zapewniają cyrkulacje powietrza i zapobiegają powstawaniu wilgoci i nieprzyjemnego zapachu

Jak podzielić szafy na wymiar

Szafy na wymiar możemy dzielić na na wiele sposobów w zależności od kształtu, rodzaju materiału, sposobu wykonania drzwi, umiejscowienia dobrze rozplanowana i zaprojektowana szafa może nam w dużej mierze zastąpić garderobę.

Szafy na wymiar
Szafy na wymiar

Ze względu na ilość ścian możemy szafy na wymiar podzielić na:

  •  wolnostojące – Mogą być dwojakiego rodzaju: wyglądające ja tradycyjne szafy na nóżkach ich zaletą wykonania pod wymiar jest dowolność wymiaru jak i materiału i wyposażenia oraz szafy na wymiar od podłogi po sufit.  Jej korpus stanowią podłoga, sufit, ścianki boczne, plecy i front. Może stać w dowolnym miejscu w pomieszczeniu.
  •  z jedną ścianką – boczną jedna jej ściana jest zbudowana najczęściej z płyty MDF natomiast jej drugą ścianę boczną stanowi ściana mieszkania. Szafa tak najczęściej występuje w formie bez pleców i podłogi ale nie jest to obligatoryjne.
  •  bez ścian bocznych – montowana jest w istniejących wnękach a ściany boczne to ściany wnęki nie koniecznie musi posiadać plecy ale wszystko jest uzależnione od Klienta.

Ze względu na umiejscowienie w mieszkaniu  lub „rzut” bryły na podłogę :

  •  typu L  to szafa składająca się jakby z dwóch szaf stojących prostopadle do siebie w narożniku pomieszczenia patrząc od góry wygląda jak litera L szafa może być w kilku wariantach ścian bocznych wszystko zależy od jej wielkości ściany boczne mogą być wykonane z płyty lub jej ścianami mogą być ściany pomieszczenia
  •  prostokątne opisane w poprzednim akapicie patrząc z góry widzimy prostokąt
  • trójkątne umieszczane w narożnikach pomieszczeń; najczęściej nie posiadają ścian bocznych i są montowane w pomieszczeniach w których trudno zmieścić szafę typu L patrząc z góry wyglądają jak trójkąt
  • szafy rogowe. Montowane w rogach pomieszczenia. Długość pleców szafy na jednej i drugiej ścianie powinna mieć 90 cm. Rzut bryły na podłogę wygląda wtedy jak kwadrat z jednym bokiem obciętym. Takie szafy są mało funkcjonalne ponieważ mają małe drzwi i są bardzo głębokie.

Ze względu na wysokość :

  • mogą być z pawlaczem i sięgają wtedy do sufitu
  • bez pawlacza

Ze względu na wykorzystane materiały:

  • boki szaf najczęściej są wykonane z płyty. Jednak często jeżeli ściana/ściany boczne są widoczne to wykonuje się z takiego samego materiału jak fronty szaf.
  • z frontami lakierowanymi
  •  fornirowanymi
  •  ze szkła, szafy takie mogą mieć dowolną grafikę którą możemy pobrać z serwisu fotolia.com
  •  z płyty
  • z frontem lustrzanym

 

Przedpokój mały i wąski  jak zabudować –  szafy na wymiar

Nie jest trudno zaprojektować przedpokój jeżeli

Przedpokój z szafami
Przedpokój z szafami

mamy dużą powierzchnie i środki na jego zagospodarowanie. Dlatego projektowanie przedpokoju trzeba dobrze przemyśleć i zagospodarować w nim każdy centymetr powierzchni i również starać się go optycznie powiększyć.

Idealnym rozwiązaniem wydaje się tutaj zabudowanie przedpokoju szafami na wymiar. Pozwalają one na zabudowę ścian pod sam sufit, można w nich też umieścić wiele funkcjonalnych rozwiązań które pozwolą nam na przechowywanie ubrań.

Zabudowana szafa do przedpokoju to najlepsze rozwiązanie dla osób dysponujących wolną przestrzenią, którą chcą zaplanować jako dodatkowe miejsce do przechowywania. Szafy na wymiar to estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie umożliwiające nam zorganizowanie różnego rodzaju schowków. Ile miejsce warto przeznaczyć na zabudowę? Jakie drzwi do szafy wybrać?

Jeżeli zastanawiamy się nad wielkością szafy na wymiar Sosnowiec w istniejącej już wnęce musimy pamiętać że:

  • jej wymiar wewnętrzny będzie mniejszy niż wymiar wnęki; będzie on pomniejszony o grubość ścian szafy które najczęściej wykonuje się z płyty MDF o grubości 18 mm,
  • jeżeli będziemy montować plecy szafy to wykorzystujemy do tego płytę HDF o grubości 3 mm. Jednak nie zawsze jest konieczność montowania „pleców” jeżeli ściana z tyłu szafy jest dobrze wykończona to ten wymiar możemy pominąć.
  • na zamontowanie drzwi przesuwny potrzebujemy od 8 do 10 cm na ten wymiar przypadają: układ jezdny składający się z prowadnic i wózków. Przy lżejszych drzwiach można zamontować mechanizmy ślizgowe. Jednak mechanizmy wózkowe z rolkami wykonanymi z teflonu zapewniają ciche przesuwanie drzwi.
  • lekkie bluzki i koszule swobodnie można rozwiesić na drążkach w szafie o głębokości 60 cm. Jeśli w szafie chcemy przechowywać zimowe kurtki warto aby głębokość szafy wyniosła 80 cm. Jeżeli nie mamy na tyle miejsc aby szafa miała głębokość 60 możemy zdecydować się na szafę  płytszą jednak wtedy musimy się zdecydować na wieszanie ubrań na wysuwanych drążkach.
  • jeżeli nasza wnęka ma głębokość tylko 30 cm możemy w niej zamontować półki ka których będziemy trzymać buty w pudełkach lub bez.

Inspiracje

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!