Schody drewniane można podzielić ze względu na konstrukcję nośną:

Drewniane stopnie i podstopnice kładzie się na wcześniej wylaną konstrukcję z betonu.
Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje schodów na beton: dywanowe i z noskiem.
Schody dywanowe to takie w których koniec stopnia pokrywa się z końcem podstopnicy a z boku wyglądają jak „dywan”.
Schody z noskiem posiadają stopień wypuszczony nad poziom podstopnicy o 2-4cm który z boku wygląda jak nos.
Zalety schodów betonowych:
- jeżeli mamy wylaną konstrukcję betonową już podczas budowy domu zyskujemy możliwość komunikacji pomiędzy piętrami. Uzyskujemy łatwość transportu materiałów budowlanych na piętro. Przy takim rozwiązaniu obłożenie schodów jest w zasadzie ostatnim etapem urządzania domu.
- możemy odłożyć finalne wykończenie schodów w czasie. Tak naprawdę możemy z nich korzystać przez dłuższy kres czasu bez obłożenia drewnem nawet mieszkając już w domu.
Wady schodów z betonu:
- schody betonowe są konstrukcją zarówno fizycznie jak optycznie cięższą. Z racji na ich wagę montuje się je w domach murowanych. Nie nadają się do domów o konstrukcji szkieletowej. Chyba że cała wylewka schodów będzie stała na ziemi i nie będzie podparta na piętrze.
- Wylewka schodów betonowych przeważnie jest „krzywa” Niektóre stopnie mogą wyjść wyżej lub niżej. Konieczne jest wtedy skuwanie naddatków co podnosi końcowy koszt wykonania schodów i przedłużą czas ich wykonania.
- Nie wykonany schodów ażurowych, zawsze muszą być podstopnice.
Kilka naszych realizacji:
Schody samonośne

Jak sama nazwa wskazuje są tak skonstruowane że nie potrzebują konstrukcji nośnej. Tylko same przenoszą swój ciężar. Najczęściej są podparte do podłogi i do góry stropu. Aby wzmocnić konstrukcję można je podeprzeć do ściany.
Zalety:
- Ich konstrukcja jest lekka nie przytłaczają pomieszczenia. Ten rodzaj schodów doskonale pasuje do pokoju lub salonu. Można go też zamontować w osobnej klatce schodowej.
- Mogą mieć konstrukcję ażurową ( nie mają podstopnic) przez co ułatwiają dostęp światła
- W całości montuje się je na stolarni. Można je przywieźć na plac budowy w jednym /dwóch elementach co znacznie przyspiesza sam montaż.
- moga być wykonane zarówno jako schody dywanowe jak i z noskiem.
- zyskujemy dodatkowe miejsce pod schodami
Wady:
- Są droższe od porównywalnych schodów na beton o jakie 15%. Jednak jak policzymy koszt wylewki betonowej pod schody. To w sumie całkowity koszt może być niższy.
Przykładowe realizacje:
Schody możemy również podzielić ze względu na kształt:
a)schody proste jednobiegowe ze względu na przepisy budowlane mogą mieć maksymalnie 17 stopni i mogą być stosowane w pomieszczeniach o maksymalnej wysokości 290cm. Minimalna szerokość użytkowa schodów to 80 cm jednak wygodniejsze są o szerokości około 115cm

b)schody zabiegowe posiadają charakterystyczne stopnie zabiegowe w kształcie trapezów które pozwalają na zakręcenie biegu schodów. Potrzebują mniejszej klatki niż schody jednobiegowe.

c)schody policzkowe posiadają charakterystyczne belki po bokach do których są przytwiedzone stopnie schodów

d)schody posiadające podest czyli „zakręt” schodów. Pełni tą samą funkcję co stopnie zabiegowe jednak jest wygodniejszy.

e)schody ażurowe samonośne czyli nie posiadające podstopnic
Schody drewniane, wykonane z drewna:
- dębowego,
- jesionowego,
- bukowego,
- egzotycznego.